Platánsor

A mohai platánfa sort a 19. század végén a Bajzáth család telepítette.
Mellette a parkerdőben csónakázótó és zenepavilon is volt.

 

A platánfák kivétel nélkül nagy termetű fák, törzsüket pikkelyes kéreg fedi, mely az idő előre haladtával kisebb-nagyobb darabok formájában leválik, az alatti lévő rész pedig halványsárgás, márványozott. A levelek a hajtásokon szórtan helyezkednek el, nagy felületűek, 3–7 karéjúak. Érdekes dolog, hogy a levélalap kúpszerű, és körül fogja, védi az alatta lévő hónaljrügyet. A fiatal leveleket az örvös elágazású szőrökön kívül még hegyes mirigyszőrök is borítják.
Őshazájuk Észak-Amerika, Délkelet-Európa és a Himalája. A nyugati platán (Platanus occidentalis) Észak-Amerika egyik legnagyobb lombhullató fája, magassága elérheti az 50 métert. Európában és Ázsiában él a keleti platán (Platanus orientalis). E két faj hibridje a Platanus x acerifolia (Platanus hybrida), amely egész Európában – így Magyarországon is – kedvelt díszfa.


Magyarországon több védettséget élvező platánsor is található. A Vásárosnaményból Vitka felé vezető úton, Alcsútdoboz határában az Etyek felé vezető úton, Sásdon, Kiskunfélegyházán, valamint védett egyedeket is találunk, mint a 2013-ban Európában az Év Fájává is választott közönséges platán Egerben.
 

Galéria